Alerjik Astım Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır

Alerjiye bağlı astımınız varsa, çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Alerjide en önemli tedavi, reaksiyona neden olan tetikleyiciden uzak durmaktır. Ancak bu her zaman kolay olmayabilir. Alerjik astımı olan kişilerde uygulanabilecek tedaviler şu şekilde detaylandırılabilir:

Kurtarma İnhalatörleri (Kısa Etkili Bronkodilatörler)

Bu ilaçlar hızlı etki eder ve genellikle alerji uzmanınızın astım krizi için kullanacağınız ilk ilaçlardır. Astımı olan herkesin kısa etkili bir bronkodilatöre sahip olması gerekir. Genellikle kurtarma inhalerleri olarak adlandırılırlar çünkü yanınızda taşıdığınız küçük bir inhalatör içinde gelirler ve belirtileriniz olduğunda nefes verirler. Bu ilaçların etkiler 4-6 saat sürer. Akciğerlerinizdeki hava yollarını açarak veya genişleterek çalışırlar. 

Solunan Kortikosteroidler

Alerji uzmanınız kurtarma inhalerinizi çok sık kullandığınızı düşünüyorsa, bu astımınızın kontrol altında olmadığının bir işaretidir. Her gün inhale steroid gibi ilaçlar almanız gerekebilir. Bu ilaçları taşınabilir bir cihazla solunan ilaçlardır. Akciğerlerinizin hava yollarındaki iltihabı azaltma görevini görürler. Bunlara “kontrol edici” ilaçlar denmektedir çünkü astımınızı daha uzun süre kontrol etmeye yardımcı olurlar. Bu ilaçlar, bir sonraki astım ataklarından sonra akciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir. 

Uzun Etkili Bronkodilatörler

Uzun etkili bronkodilatörler, başka bir kontrol edici ilaç türüdür. Kurtarma inhalerleri gibi çalışırlar, ancak etkileri daha uzun sürer, genellikle yaklaşık 12 saatlik etkiye sahiplerdir. Günde iki kez düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu ilaçlar yalnızca inhale steroidlerle birlikte kullanmalı ve asla astımı kontrol etmek için tek ilaç olarak kullanılmamalıdır. 

Anti-Lökotrien İlaçlar

Bu haplar, uzun süreli astım kontrolüne yardımcı olan haplardır. Hava yolu iltihabını tetikleyen lökotrienler adı verilen moleküllerin etkilerini durdurur.

Oral Kortikosteroidler

Bu ilaçlar, ciddi bir astım krizi geçirdiklerinde kurtarma inhaleri yeterince yardımcı olmayan kişiler tarafından kullanılan yaygın bir steroiddir. Genellikle hap olarak alınır. Ciddi belirtilere neden olan iltihabı azaltarak çalışır. Steroidleri yalnızca ihtiyacınız olduğunda kullanmalısınız çünkü uzun süre yüksek doz alırsanız ciddi yan etkilere neden olabilirler.

Antikor Tedavisi

Bu tedavi genellikle geçmeyen ve diğer tedavilerle kontrol edilmeyen şiddetli astımı olan kişiler içindir. Vücudunuzdaki hücrelerin iltihaplanma sürecini başlatmasını engeller ve sizi tetikleyicilerinize daha az duyarlı hale getirir.

İmmünoterapi (Alerji İğnesi-Aşısı)

İmmünoterapi yani alerji iğneleri, alerjiniz olan şeylerin küçük miktarlarını içerir. Zamanla aşıları yaptığınızda, vücudunuz bu maddelere alışır ve onlara daha az tepki verir. Alerji iğneleri astım semptomlarınızı iyileştirmekle kalmaz, bazen alevlenmeyi de önleyebilir.

Özetleyecek Olursak;

*Alerjik astıma neden olan tetikleyici bilmek, astımınızı yönetmenizi kolaylaştırır. 

*Alerjik astım tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar vardır.

*Alerji uzmanınız, astımınızın şiddetine ve mevcut durumuna bakarak izlenmesi gereken tedavi yöntemini belirleyecektir.

*Alerji aşılarının başarı oranı çok yüksektir ve alerjik astım belirtilerinizin tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilir.