Alerjik Astım Teşhisi Nasıl Yapılır

Alerjiler, bir kişinin vücudu belirli bir maddeye duyarlı hale geldiğinde gelişir. Duyarlılık gerçekleştiğinde, kişi maddeyle her temas ettiğinde alerjik reaksiyona duyarlı olacaktır. Astımı olan her insanın alerjisi yoktur, ancak genellikle bir bağlantı vardır. Alerjik hastalığı olan kişilerde, belirli alerjenlere maruz kalmak belirtileri tetikleyebilir. Alerjik astım da astım türlerinden biridir. Alerjik astımın teşhisinde alerji testleri önemli rol oynar. Alerjik astım tanısında şu adımlar izlenebilir:

Tıbbi Öykü

Astımın teşhisinde tıbbi geçmiş çok önemlidir. Ebeveynlerde, kardeşlerde alerjik bir hastalık ya da astım olması, kişide de astım olasılığını artırır. Muayene bulguları, tıbbi geçmiş ve belirtiler göz önüne alındığında astım teşhisi daha net bir şekilde konulabilir. 

Nefes alırken ne kadar havanın içeri ve dışarı hareket ettiğini belirlemek için akciğer fonksiyon testleri yapılabilir. Bu testler şunları içerebilir:

Spirometri:

Bu test, derin bir nefesten sonra ne kadar hava verebileceğinizi ve ne kadar hızlı nefes alabileceğinizi kontrol ederek bronşiyal tüplerinizin daralmasını tahmin eder.

Tepe akışı testi:

Tepe akış ölçer, ne kadar nefes alıp verebileceğinizi ölçen basit bir cihazdır. Normalden daha düşük tepe akış değerleri, ciğerlerinizin de çalışmayabileceğinin ve astımınızın kötüleştiğinin bir işaretidir. Alerji uzmanınız, düşük tepe akış okumalarını nasıl izleyeceğiniz ve bunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size talimat verecektir.

Deri Prick Testi:

Bu testte alerjen, yani alerjiye neden olan madde tespit edilir. Çok miktarda şüpheli alerjen derinize yerleştirilir. Alerjenin konulduğu bölgeye küçük bir çizik atılır ve alerjenin cildinizle nüfuz etmesi sağlanır. Daha sonra o bölge 15-20 dakika gözlemlenir. Alerjenin konulduğu bölgede kızarıklık, kabarma ve kaşıntı gibi bulguların olması alerjiniz olduğu anlamına gelir. Kabartı ne kadar geniş ve büyükse, alerjiniz olma olasılığı da o kadar fazladır. 

Kan testi:

Deri testinin yapılamadığı durumlarda kan testi yapılabilir. Cilt rahatsızlığı olanlarda, düzenli ilaç kullananlarda ya da alerjene karşı aşırı tepki geliştirenlerde cilt testi yapılamayabilir. Kan testinde, kanınızda bulunan spesifik antikor miktarına bakılır. Bu testte de antikor miktarı ne kadar yüksekse alerjiniz olma olasılığı da o kadar yüksektir