Alerjik Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik bronşit, bir alerjenin veya alerjiniz olan bir şeyin neden olduğu bronşların iltihaplanmasını içerir. Polen, toz ve küf gibi hava yolu irritanları belirtileri tetikleyebilir. Sigara içmek, alerjik bronşite neden olan en büyük faktörlerden biridir. Alerjik bronşit belirtileri uzun süre devam edebilir veya tekrarlayabilir. Üç aydan daha uzun süren alerjik bronşit belirtileri yaşamanız genellikle kronik bronşit olarak adlandırılır. 

Alerjik bronşit belirtileri şunları içerir:

Mukus üreten bir öksürük,

Hırıltılı solunum,

Göğüste sıkışma,

Yorgunluk.

Bronşit de farklı birtakım rahatsızlıklara da neden olabilir. Örneğin, zatürre meydana gelebilir. En şiddetli vakalarda, pnömoni, kan dolaşımında septisemi adı verilen bir enfeksiyona yol açabilir. Septisemi genellikle yaşamı tehdit eden, ciddi bir durumdur. 

Alerjik Bronşitin Tedavisi

Alerji uzmanınız, sizi rahatlatacak, daha kolay nefes alabilmeniz için solunum yollarınızı açmaya yardımcı olmak için aşağıdaki tedavilerden birini veya birkaçını önerebilir.

Bronkodilatörler

Bronkodilatörler, hava yollarının etrafındaki kasları gevşeterek açar. Bu ilaç, inhaler adlı bir cihazla solunur. Kısa etkili bronkodilatörler hızla çalışmaya başlar. Uzun etkili bronkodilatörler daha yavaş çalışmaya başlar, ancak etkileri 12 ila 24 saat sürer. 

Steroidler

Steroidler solunum yollarınızdaki şişliği azaltır. Genellikle bir inhaler yoluyla steroid solunur. 

Oksijen terapisi

Oksijen terapisi, nefes almanıza yardımcı olmak için akciğerlerinize oksijen sağlar. Burnunuza giren sivri uçlar veya yüzünüze uyan bir maske takarsınız. Alerji uzmanınız, dinlenme sırasındaki oksijen satürasyonunuza göre ve egzersizle oksijen tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir.

Nemlendirici

Geceleri nefes almanıza yardımcı olmak için sıcak bir sis nemlendiricisi açabilirsiniz. Sıcak hava, solunum yollarınızdaki mukusu gevşetmeye yardımcı olur. İçeride bakteri ve diğer mikropların büyümesini önlemek için nemlendiriciyi sık sık yıkamanız gerekir. 

Pulmoner rehabilitasyon

Bu yöntem, daha iyi nefes almanıza yardımcı olacak bir programdır. Pulmoner rehabilitasyon sırasında uzmanlarla birlikte çalışacaksınız. Program şunları içerebilir:

Nefes almayı iyileştirmek için egzersizler,

Beslenme,

Enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak yöntemler,

Daha iyi nefes almanıza yardımcı olacak ipuçları.

Solunum teknikleri

Kronik bronşit hastaları genellikle çok hızlı nefes alırlar. Büzülmüş dudakla nefes alma gibi nefes teknikleri nefes alma hızınızı yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bu yöntemle, birini öpecekmiş gibi büzülmüş dudaklardan nefes alırsınız.

Aşılar

Alerjik bronşit, akciğer enfeksiyonları riskinizi artırabilir. Aşağıdaki aşıları yaptırmak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir:

Yılda bir kez grip aşısı,

Her beş veya altı yılda bir yapılan zatürre aşısı. 

Alerjik Bronşiti Önlemenin Yolları 

*Alerjik bronşiti önlemenin en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak sizi kanser ve kalp hastalığı gibi diğer hastalıklardan da koruyacaktır. Akciğerlerinizi korumanın başka yolları şunları içerebilir:

*Kimyasallarla veya kimyasalların etrafında çalışıyorsanız, alanın iyi havalandırıldığından emin olun.

*Havalandırma zayıfsa, bir solunum cihazı kullanın. Bu cihaz burnunuzu ve ağzınızı kaplar, havayı ciğerlerinize girmeden temizler.

*Evde herhangi bir dumanı solumaktan kaçının. İç mekanlarda boya, saç spreyi, ev temizleyicileri veya böcek ilacı gibi sprey kimyasalları kullanmayın. Bu ürünleri kullanmanız gerekiyorsa, pencereleri açın veya açık garaj gibi iyi havalandırılan açık bir alanda yapın. Ayrıca ciğerlerinizi korumak için sprey yaparken bir maske takabilirsiniz.

*Bahçede her çalıştığınızda bir maske takın, böylece toz, polen ve diğer tahriş edici maddeleri solumayın.