Alerjik Nezle Hakkında

Alerjik nezle belirtileri arasında en önemlileri nezle, peş peşe hapşırma, sık burun tıkanması, burun kaşınması, damak kaşınması, sık burun kanaması, gözlerde sulanma ve kaşınmadır. Bu belirtilerin hepsinin birlikte görülmesi gerekmez. Bazı belirtilerin görülmesi durumunda alerjik nezle aklımıza gelmelidir. Özellikle ailede veya akrabalarında astım, egzama, ilaç alerjisi gibi herhangi bir alerjik hastalığı olan varsa ve bu belirtiler de söz konusu ise mutlaka alerjik nezle akla gelmelidir. Çünkü alerjik hastalıklar genetiktir. Ailede herhangi bir alerjik hastalığın olması risk için yeterlidir.

Alerjik nezle belirtileri hangi aylarda görülmektedir?

Alerjik nezleye sebep olan alerjenin cinsine göre alerji belirtilerinin görülme zamanları da değişmektedir. Polen alerjilerinde bahar aylarında şikayetler artmaktadır. Ev tozu akarlarına alerjisi olanlarda ise yıl boyu alerjik nezle belirtileri görülebilmektedir. Bazen hem ev tozu akarı hem de polen alerjisi aynı anda görülmekte ve yıl boyu şikayetler olmakla birlikte bahar aylarında daha da artmaktadır. Ağaç polenlerine alerji olanlarda ilk belirtiler Mart ayında başlar. Çimenlere alerji ise Mayıs, Haziran aylarında en fazla olur. Yabani otlara alerjik olan çocuklarda ise belirtiler Temmuz ayından sonra görülmektedir.

Alerjik nezle ile birlikte sıklıkla göz alerjileri de görülmektedir.

Belirtilerin yanında gözlerde sulanma, kaşınma belirtileri özellikle bahar aylarında oluyorsa aklımıza göz alerjisi gelmelidir. Bu belirtiler olmadan da nadiren sadece göz alerjileri olabilmektedir.

Çiçek açan bitkiler mi yoksa çiçeksiz bitkiler mi daha çok polen yayar?

Bitkiler üremek için polen yayar. Çiçekli bitkilerin polenleri böcekler tarafından taşındığı için havada daha az bulunur. Bu nedenle polen alerjisine daha az neden olmaktadır. Çiçeksiz bitkilerin polenleşmesi ise rüzgarla olmaktadır. Bu nedenle polen mevsiminde havada çok fazla miktarda polen bulunmaktadır.