Alerjik Nezle Teşhisi

Alerjik nezle belirtileri gösteren çocuklar “çocuk alerji uzmanları” tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Teşhis koymak için bazı testler yapılmaktadır. Bu testlerden en önemlisi ciltten yapılan alerji testleridir. Alerjik nezle teşhisinin konulabilmesi için doğru alerji testlerinin uygulanması çok önemlidir.

Alerji testleri neden önemlidir?

Alerji testleri bize teşhis koymada çok fazla katkı sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı çok önemlidir. Bu teste göre teşhis konulacak, bu teste göre tedavi planlanacaktır. Belki de bu teste göre immünoterapi dediğimiz aşı tedavisi yapılacak. Çocukların bünyeleri yetişkinlerden farklıdır. Bu nedenle çocuklarda yapılacak test ve teknikler de farklılık göstermektedir. Doğru teknikle, doğru alerjenlerle yapılacak test çok önemlidir. Ayrıca çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek düzeyde eğitim almış olmak gerekmektedir. Yetişkinlerde yapılan teknikle yapılan testler sonucunda alerjisi olmayan çocuklarda alerjisinin olduğu veya alerjisi olan çocukta alerjisinin olmadığı sonucu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu konuda çocuklar için en iyi eğitimi alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Tek başına alerji testleri ile teşhis koyulamamaktadır. Alerji uzmanları tarafında çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılarak kesin teşhis konulmalıdır.

Alerji testleri kandan yapılabilir mi?

Kandan alerji testleri çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca kandan yapılan testler çok pahalıdır. Bu sebepten en doğru sonucu ciltten yapılan alerji testleri verdiği için kan yerine ciltten yapılan alerji testleri tercih edilmektedir. Sadece ciltte problemi olan veya cilt testlerini etkileyen ilaç kullanan çocuklarda bu testi kandan yapmaya tercih etmekteyiz.

Alerji testleri kaç yaşında yapılır?

Alerji testleri yeni doğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte polen alerjisi için alerji testi genellikle 2 yaşından sonra tercih edilmektedir. Bunun sebebi alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerektiği içindir.

Alerjik nezle teşhisi neden önemlidir?

Alerjik nezle sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olabilir. Okul performansını çok etkiler. Alerjik nezleli her beş çocuktan birisinde ileride astım hastalığı görülebilir. Bu sebepten teşhis önemlidir.

Alerjik nezle yorgunluk yapar ve okul başarısını etkiler

Alerjik nezleli çocukların genellikle burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri de bozulur. İyi bir uyku alamayan çocuklar ise gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde etkilemektedir.