Astım belirtileri hakkında

Bahar aylarında sık öksürük, nefes sıkışması, hırıltı, egzersiz sonrası öksürük oluyorsa bu belirtileri astım belirtileri olarak değerlendirmek gerekir. 

Astım belirtileri nelerdir?

Astım belirtileri ise sık öksürük, gece uykudan kaldıran öksürük, düzelmeyen hırıltı, nefes sıkışması, egzersiz sonrası öksürük, nefes sıkışması görülmesi, gribin düzelmemesi, sık sık hastalanmadır. Bahar aylarında bu belirtiler artıyorsa polenlere bağlı astım olma olasılığı yüksektir. Bu nedenle bahar ayı, polen alerjisine bağlı alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını ve teşhis koyulmasını sağlamaktadır.

Astımın başka isimleri var mı?

Alerjik bronşit, spastik bronşit astım hastalığı için kullanılan diğer terimlerdir. Hekimler aileler paniklemesin diye astım yerine diğer isimleri kullanmayı tercih etmektedirler.

Astım ve diğer alerjik hastalıklar genetiktir

Ailede anne veya babada alerjik hastalıklardan herhangi birisi varsa çocukta görülme olasılığı %30 ile %50 arasındadır. Ailede 2 kişide varsa bu oran %80’lere çıkmaktadır. Akrabalarda alerji görülmesi de risk oluşturmaktadır. Çünkü alerjik hastalıklar genetik olarak geçmektedir.

Astım ve alerjik nezle birlikte görülür mü?

Çocuklarda %60-70 oranında astım ve alerjik nezle birlikte görülmektedir. Bu sebepten alerjik nezle varsa astım yönünden, astım varsa alerjik nezle yönünden mutlaka değerlendirilmelidir.

Astım teşhisi nasıl konulur?

Astım teşhisinde de alerji testleri çok önemlidir. Astım teşhisinde ayrıca solunum fonksiyon testleri, astım kontrol testi, kan testleri gibi testler de kullanılmaktadır. Astım hastalığının teşhisinin doğru konulması çok önemlidir. Aksi taktirde her öksüren çocuğa astım dersek boşu boşuna astım ilaçları uzun süre kullanılmış olur. Aynı şekilde astımlı bir çocuğun teşhisi konulmazsa akciğerlerde hasarların gelişmesine neden olabiliriz. Doğru teşhis çok önemlidir. Astım belirtileri olan bir çocuk mutlaka çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

Astım ilaçları nasıl kullanılmalıdır?

Astım teşhisi konulduktan sonra verilen ilaçların da doğru teknikle kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde ilaçların faydası olmayacaktır. Sprey şeklinde olan ilaçlar ağza sıkılırsa faydası olmayıp ağız içinde aftlara neden olarak zarar da verebilir. Aynı zamanda ağızdan emilerek zararlı olabilir. Sprey ilaçların akciğerlere ulaşması gerekmektedir. Bu sebeple hazne denilen aracı tüp ve maskelerle verilmelidir.

Astım tedavisinde aşı tedavisi etkili midir?

Aşının hangi hastalara yapılacağı doğru seçilirse ve doğru karşım yapılırsa aşı tedavisi sonuçları yüz güldürücü olmaktadır. Dil altından uygulanan damla aşılar olduğu gibi cilt altından uygulanan enjeksiyon aşılar vardır. Hangi metodun uygulanacağı hastaya göre değişmektedir. Aşı tedavisi başlanırsa en az 3 yıl düzenli olarak tedavi sürdürülmelidir.