bahar alerjisi

Bahar ayları, mevsimsel alerjiler için önemli bir mevsimdir. Bitkilerin polen saçması ile birlikte milyonlarca insan alerjik reaksiyon göstermeye başlar. Vücudun bağışıklık sistemi zararlı olmayan bazı polenleri zararlı olarak algılar ve tehlike olduğunu düşünerek bu polenlerle mücadeleye girer. Histamin gibi kimyasallar salgılayarak polenlerle savaşan vücutta alerjik reaksiyon gelişir. Polenlerin rüzgarla birlikte kilometrelerce yol alması çok sayıda polenin sizde alerjik reaksiyona yol açmasına neden olabilir. Bahar alerjisi genellikle mevsimsel olmakla birlikte bazı kişilerde yıl boyu devam edebilir. Bunun sebebi ise polenlerin kapalı alanlarda ve eşyalarda uzun süre tutunabilmesidir.

Bahar Alerjisi Nedenleri

Bahar alerjisi en büyük tetikleyicileri polenlerdir. Ağaçlar, otlar ve yabani otların polenleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bağışıklık sistemi bu polenleri zararlı olarak nitelendirdiği için alerjik reaksiyon oluşur. Bahar alerjilerinin yaygın tetikleyicileri şunlardır:

Ağaçlar; kızılağaç, kayın, sedir, selvi, karaağaç, ardıç, akçaağaç, dut, meşe, zeytin, çam, kavak, çınar, söğüt polenleri.

Otlar ve yabani otlar; yakupotu, pelin otu, tuz çimi, kuzukulağı…

Polen sayıları bazı zamanlarda yüksektir. Özellikle rüzgarlı havalarda yükselen polen sayıları yağmurlu havalarda azalma eğilimindedir. 

Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar alerjilerinin belirtileri bazen soğuk algınlığı ve nezle belirtileri ile karıştırılabilir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde tek ve hafif bir belirti olabilirken bazı kişilerde ise birden fazla ve şiddetli belirtiler olabilir.

Bahar alerjilerinin yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kırmızı ve sulu gözler,
  • Hapşırma,
  • Burun akması,
  • Kaşıntılı gözler, burun, kulaklar ve ağız,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Şiş gözler,
  • Geniz akıntısı,
  • Kurdeşen,
  • Öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk,
  • Göğüste sıkışma. 

Bahar Alerjisi Teşhisi

Bahar alerjileri belirtilerini yaşamanız durumunda bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Alerji uzmanınız tıbbi geçmişinizi ve aile öykünüzü alarak bir dizi test uygulayacaktır. Bahar alerjilerinin teşhisinde genellikle deri delme testi ve kan testi yapılır. Deri delme testinde az miktarda alerjen derinizin altına yerleştirilir ve vücudunuzun bu alerjene vereceği tepki 20 dakika boyunca gözlemlenir. Alerjenin yerleştirildiği bölgede kızarıklık, şişlik ya da kaşınma gibi bir bulgu olması alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Bazı durumlarda deri delme testi, yanıltıcı sonuçlar verebilir ve bazı kişilere deri delme testi uygulanamaz. İlaç kullanımının olduğu durumlarda deri delme testi yanıltıcı olabilir ve bazı kişiler deri delme testine karşı şiddetli reaksiyonlar gösterebilir. Bu gibi durumlarda kan testi yapılır. kan testinde spesifik ıgE (immünoglobulin E) değerine bakılır. Antikor miktarının yüksek olması alerjinizin olduğunu sonucu ortaya koyabilir. 

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisinin tedavisinde; korunma tedavisi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulamaları bulunur. Korunma tedavisinde polene olan maruziyet en az seviyeye indirilmeye çalışır. Ancak polenlerin her yerde tutunabilmesi, alerjenden uzak kalmanızı zorlaştırabilir. Bahar alerjilerinin tedavisinde kullanılan bir dizi ilaç mevcuttur ve şunları içerir:

Antihistaminikler: Bu ilaçlar alerjinin belirtilerini hafifletebilir. Hapşırma, burun akması, kaşıntılı gözler gibi belirtilerin hafiflemesini sağlar. 

Nazal kortikosteroidler: Enflamasyonu burun spreyleri bu gruba girer. Bu ilaçların uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. 

Dekonjestanlar: Bu ilaçlar, burun tıkanıklığını azaltmada yardımcı olur. Dekonjestanlar hap, sıvı, damla ve burun spreyi şeklinde gelir. Uzun süreli kullanım yan etkilere neden olabilir.

Lökotrien reseptörleri: Bu tabletler, alerjik reaksiyonlarda rol oynayan belirli kimyasalların etkisini engeller.

Göz damlası: Göz damlası, göz alerjilerini tedavi eder. Göz damlaları kızarıklık, kaşıntı ve şişlik için kısa süreli rahatlama sağlayabilir.

İmmünoterapi (Aşı Tedavisi-Alerji İğnesi)

İmmünoterapi, insanları alerjilerine karşı duyarsızlaştırmayı amaçlayan uzun vadeli bir çözümdür. Alerji uzmanınız, yan etkiler yaşayan veya ilaçlardan çok az fayda gören veya hiç fayda görmeyen kişileri tedavi etmek için immünoterapi yöntemini kullanabilir. İki çeşit immünoterapi vardır; alerji iğneleri ve dilaltı tabletleri. Alerji iğneleri, 3-5 yıl süreyle alerjen enjeksiyonu yapılmasını içerir. Bu enjeksiyonlar, alerjene karşı direnç oluşturmaya yardımcı olur. Dilaltı tabletleri yalnızca belirli alerji türlerini tedavi eder ve 3 yıla kadar sürebilir.