Bahar Alerjisi Nasıl Geçer

Bahar alerjilerinin en büyük sorumluları polenlerdir. Vücudun bağışıklık sistemi polenleri zararlı bir istilacı olarak görür ve mücadeleye girişir. Bu mücadelenin sonucunda alerjik reaksiyon meydana gelir. Bahar alerjileri, kendiliğinde geçebilen alerjiler değildir. Bahar alerjisi nasıl geçer? Bahar alerjisi olan kişilerin alabileceği önlemler ve tedaviler ise şunları içerir:

İlaç Tedavisi

Antihistaminikler: Bu ilaçlar belirtilere neden olan histamin kimyasalını bloke eder. Kaşıntı, burun tıkanıklığı ve hapşırmayı hafifletmeye yardımcı olabilirler ancak tıkanıklık üzerinde çok az etkisi vardır. Antihistaminikler burun spreyi, oftalmik damlalar ve oral formülasyonlar olarak mevcuttur.

Kromolin sodyum: Burun spreyi ve oftalmik damla olarak mevcut olan kromolin sodyum, histamin salınımını önleme görevi görür. Belirtiler ortaya çıkmadan başlanırsa en etkili sonuç alınır.

Dekonjestanlar: Bu ilaçlar, ince burun salgıları iltihabı ve burun rahatsızlığını azaltabilir. Nazal dekonjestanlar, burun spreyleri ve oral formda mevcuttur. Bunlar yalnızca kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır. Oral formülasyonlar baş ağrısı, yüksek kan basıncı, uykusuzluk ve sinirlilik gibi ters reaksiyonlara neden olabilir. Dekonjestan burun spreyleri, art arda 3 günden fazla kullanılırsa, geri tepme tıkanıklığına neden olabilir.

İmmünoterapi: Enjeksiyonlar ve dil altı tabletleri olarak mevcut olan immünoterapi, vücudu alerjene karşı duyarsızlaştırmak için birkaç yıl boyunca düzenli olarak vücuda küçük miktarlarda bir alerjen vermeyi içerir. Bu, acil durum önlemleri veya ilaç ihtiyacını azaltmak için tasarlanmıştır. İmmünoterapi özellikle kedi kepeği, toz akarları ve çimen, ağaç ve yabani otların ürettiği polenlere karşı alerji durumlarında etkilidir. Erken yaşta başlandığında, immünoterapi çocuklarda astım gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Lökotrien değiştiriciler: Lökotrienler bağışıklık sistemi tarafından salınır ve aşırı mukus üretimi gibi alerji semptomlarına neden olur. Lökotrien modifiye ediciler, lökotrienleri bloke eder ve özellikle alerjiye bağlı astımın tedavisinde etkilidir. 

Oral kortikosteroidler: Kortikosteroidler bazen şiddetli alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bunlar iltihabı azaltabilir, hava yollarını daraltabilir ve diğer belirtileri hafifletebilir. Uzun süreli kullanımda ciddi reaksiyonlar meydana gelebilir, bu nedenle genellikle kısa süreli tedaviler önerilir. 

Steroid burun spreyleri: Bunlar, genellikle mevsimsel alerjilerin neden olduğu iltihaplanma, kaşıntı ve burun akıntısını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Bazı burun spreyleri, etkinliği artırmak için steroid ile bir antihistaminik eşleştirir.

Korunma Yolları

Hayvanlarda, ilaçlarda ve yiyeceklerde bulunanlar gibi alerjenlerden kaçınılabilir, ancak mevsimsel alerjilerde durum böyle değildir.

Bazı ipuçları ise şunlardır:

  • Havadaki polen miktarını azaltmaya yardımcı olan iyi bir yağmurdan sonra dışarı çıkın.
  • Polenleri harekete geçiren çim biçme ve yabani ot çekme gibi bahçe işlerini siz yapmayın.
  • Küf ve polen sayımlarını izleyin. Sayı ne kadar yüksekse, havada o kadar çok polen vardır. Hava durumu raporları polen sayıları ile ilgili bilgi verir. 
  • Polenler giysilere yapışabileceğinden, çamaşırları dışarıya asmayın. Dışarıda giyilen kıyafetleri çıkarın ve poleni ciltten ve saçtan çıkarmak için duş alın.
  • Polen sayısının arttığı dönemlerde olduğu gibi kuru ve rüzgarlı günlerde kapalı mekanda kalın.