Bahar Alerjisi Tanısı Nasıl Konur

Yılın belli zamanlarında, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde kaşınma,, tahriş gibi belirtiler yaşıyorsanız muhtemelen polenlere karşı bir alerjiniz vardır. Bahar alerjisi tanısı ve yönetimi için vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan doktorlardır. Bu sebeple alerjinizin en net teşhisi koyacak kişiler alerji uzmanlarıdır.

Alerjiniz olup olmadığını değerlendirmek için alerji uzmanınız muhtemelen:

  • Belirtiler hakkında ayrıntılı sorular soracak,
  • Fiziksel bir muayene yapacak,
  • Herhangi bir gıda alerjiniz olup olmadığını soracak,
  • Sizin ve ailenizin tıbbi geçmişini öğrendikten sonra mevcut durumunuzu da göz önünde bulundurarak bazı alerji testleri yapacaktır. Alerji uzmanınızın, teşhiste kullanabileceği bazı testler şunlardır:

Deri Prick Testi 

Deri prick testinde, alerjinize neden olabileceğinden şüphelenilen alerjenden, çok küçük bir miktar derinize yerleştirilir. Daha sonra alerjen maddenin vücudunuza tam olarak nüfuz etmesi için derinizde küçük bir çizik açılır ya da delik atılır. Şüpheli maddeye alerjiniz varsa, 20 dakika içinde test bölgesinde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı geliştireceksiniz. Ayrıca bir kabarıklık da görebilirsiniz. Kabartı, kovana benzeyen yükseltilmiş, yuvarlak bir alandır. Genellikle, kabarıklık ne kadar büyükse, alerjene, alerjiniz olma olasılığınız o kadar yüksektir. Belirli bir polen alerjenine pozitif bir deri prick testi, mutlaka bir kişinin alerjisi olduğu anlamına gelmez. Alerji uzmanınız, , cilt testi sonuçlarını, eşleşip eşleşmediklerini görmek için kişinin semptomlarının zamanı ve yeri ile karşılaştıracaktır.

Spesifik IgE Kan Testi

Kan testleri, insanların bir cilt rahatsızlığı olduğunda veya cilt testine müdahale eden ilaçlar aldıklarında faydalıdır. Deri testine tolerans göstermeyen çocuklarda da kan testleri kullanılabilir. Alerji uzmanınız, kan örneğinizin detaylı incelenmesi için bir laboratuvara gönderecektir. Laboratuvar alerjeni kan örneğinize ekler. Daha sonra alerjenlere saldırmak için kanınızın ürettiği antikor miktarını ölçer. Bu test, Spesifik IgE (sIgE) Kan Testi olarak adlandırılır. Deri testinde olduğu gibi, bir alerjene karşı pozitif kan testi, belirtilerinize mutlaka bir alerjenin neden olduğu anlamına gelmez.

Moleküler Alerji Testi

Alerji uzmanınız, alerjinizin detaylı bir şekilde incelenmesi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, az miktarda kan örneğinizin nano teknoloji kullanılarak incelenmesine dayanan bir alerji testidir. Bu testle 300 alerjen ve bileşene bakılabilir. Alerjinize  neden olan polen bu testler tam olarak belirlenebilir. Bunun yanı sıra, başka alerjileriniz, çapraz reaksiyonlar, vücudunuzun alerjik yapısı ve alerjinizin moleküler yayılımı da bu test ile saptanabilir.