Bahar Alerjisinden Korunma

Ağaçların ve çimenlerin açması ile birlikte milyonlarca insanda alerji belirtileri ortaya çıkar. Polen alerjilerinden etkilenen çok sayıda kişi, bahar alerjisinden korunma yollarını arıyor. Polenler, rüzgarın da etkisiyle çok uzun mesafeler kat edebildikleri için polenlerden kaçınmak pek mümkün olmuyor. Tipik olarak, insanlar ilkbaharda ağaçlardan ve yaz aylarında çimlerden etkilenir. Bahar alerjilerinden korunmak için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

Tetikleyicinizi Tanıyın

Alerjinize neden olan poleni bilmeniz, o polenden korunmanızı kolaylaştıracaktır. Alerji uzmanınız, alerji testleri ile belirtilerinizi neyin tetiklediğini saptayacaktır. Bahar alerjinize neden olan poleni öğrendikten sonra, alerjenin yoğun olduğu aylarda, kaçınmanız daha kolay olacaktır. 

Hava Raporlarını Kontrol Edin

Mevsimsel ağaç polenleri, otlar, yabani otlar ve dış mekan küfleri dahil olmak üzere günlük alerjen sıralaması için hava durumu raporlarına bakabilirsiniz. Polen sayısının yüksek olduğu zamanlarda, mümkün olduğunca evden çıkmayın.

Polen sayısı yüksek olduğunda:

  • Kıyafetleri ve yatak örtülerini dışarıda kurutmaktan kaçının,
  • Gözlerinizi korumak için gözünüzün etrafını etrafı saran güneş gözlüğü takın
  • Mümkünse kapıları ve pencereleri kapalı tutun.
  • Polen sayısının en yüksek olduğu sabah, akşam veya gecenin erken saatlerinde parklar ve tarlalar gibi çimenli alanlardan kaçının

Eve geldikten sonra:

  • Hemen duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin.
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri yıkayın.
  • Dışardayken koruyucu gözlük ve maske takabilirsiniz.

Stresi Azaltmaya Çalışın

Bir çalışmada, mevsimsel alerji hastaları, konuşma yapmak gibi stresli bir görevi yerine getirdikten sonraki gün daha aşırı tepki verdiler. Uzmanlar; “Stres, kortizol hormonunun düzeylerini yükseltir” diyor ve bu genellikle aşırı bir alerjik tepkiye yol açıyor. Birkaç dakikalık meditasyon veya sizi rahatlatacak farklı bir yöntemle stresinizi azaltmaya çalışın. 

Burnunuzu temiz tutun

Polenler burnunuza yapışarak belirtilerinizin artmasına neden olabilir. Bu sebeple burun spreylerini kullanarak polenleri burnunuzdan uzak tutmayı deneyin. 

Antihistaminik Kullanın

Antihistaminik ilaç, belirtilerden sorumlu olan histamini bloke eder ve rahatlamanıza sağlar. Bahar alerjinizin belirtileri şiddetliyse eğer bu ilaçları kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz ilaçlar ile ilgili alerji uzmanınızdan bilgi alabilirsiniz.

Alerji Aşısı Olun

Alerji aşısı, vücudun alerjene duyarsızlaşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, alerjinize neden olan alerjenler kademeli olarak enjekte edilir ve vücudunuz belli bir süre sonra bu alerjenlere tepki vermemeyi öğrenir. Özellikle astımı olan kişiler ve uzun süre ilaç kullanan kişilere alerji aşıları tavsiye edilir.