Polen Alerjilerinden Korunmada Polen Filtresi Değişmesi

Polen Alerjilerinden Korunmada Polen Filtresi Değişmesi

Polen Alerjilerinden Korunmada Otomobillerin Polen Filtresi Değişmesi gerekir.

Polen alerjisinden korunma yöntemleri nelerdir?

Polen alerjisinden korunma yöntemleri nelerdir?

Havanın sıcak olduğu saatlerde polenler en fazladır. Bu nedenle havanın sıcak olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya gösterelim ve polen alerjisi olanlar için özellikle polenlerin yoğun olduğu bu sıcak havalarda dışarı da kalmamaya dikkat edelim. Gün battıktan sonra dışarı çıkmaya gayret gösterelim. Evi gün battıktan sonra havalandıralım. Çünkü gündüzleri polenler en fazladır. Havanın sıcaklığının azaldığı akşam saatlerin de polenler en aza iner. Onun için özellikle gün battıktan sonra evi havalandırmaya gayret gösterelim.

Polen Alerjisi İlaç ile Tedavi Edilebilir Mi?

Polen Alerjisi İlaç ile Tedavi Edilebilir Mi?

Polen alerjisinde ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Polen alerjisi olan hastalar için antihistaminik dediğimiz alerjiyi engelleyen ve burun spreyi dediğimiz özellikle burundaki enflamasyonu engelleyen tedaviler uygulanabilmektedir. Bu nedenle antihistaminik denilen ilaçlar ve burunda kortikosteroid içeren ve içermeyen burun spreyleri ile alerjik nezle, polen alerjisi tedavi edilmektedir. Göz alerjisi olanlar için de göz damlaları vardır, bu ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bilin ki polen alerjisi olanların şikayetleri %100 e yakın bir başarı oranı ile ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Polen Alerjisi İle Gribi Nasıl Ayırırız?

Polen Alerjisi İle Gribi Nasıl Ayırırız?

Polen alerjisi dediğimiz zaman burunda kaşınma, nezle, gözlerde sulanma, peş peşe hapşırmalar, alerjik selam dediğimiz burun silmeleri, boğazda geniz akıntısı, gıcıklanma, sık burun kanaması, gözlerde sulanma dışında kulakta sıvı birikmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Bazen bu grip hastalığıyla da karıştırılabilmektedir. Grip hastalığı ise daha çok virüslerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bunlarda farklı olarak ateş görülür ve genelde burundaki akıntı yeşilimsi veya sarımtıraktır. Alerjik nezlede ise bunlar görülmez, ateş olmaz, burunda yeşil veya sarımtırak eğer enfeksiyon eklenmemişse genelde görülmez. Gribal enfeksiyonlarda burun akıntısının tek taraflı olabilmesi, ateşin olması ve tekrarlayıcı özellikte olmaması ile gribal enfeksiyonu düşündüren bulgulardır. Ancak tekrarlayan özellikte olması, peş peşe hapşırmanın, gözlerde sulanmanın, boğazda gıcıklanmanın birlikte olması daha çok alerjik nezleyi düşündüren bulgulardır. Sonuç olarak gribal enfeksiyonu ve alerjik nezleyi bu tür belirtilerle biz ayırmaya çalışıyoruz. Eğer polen alerjisi belirtileri varsa, alerjik nezle belirtileri varsa bir alerji uzmanı tarafından alerji testlerinin yapılmasında ve bu sonuca göre alerjisinin olup olmadığının alerjik nezlenin olup olmadığının karar verilmesine gerek vardır.

Polen Alerjisi Okul Başarısını Etkiler Mi?

Polen Alerjisi Okul Başarısını Etkiler Mi?

Polen alerjisi; burunda kaşınma, gözlerde sulanma, nezle, burun tıkanması, genizde akıntı, boğazda gıcıklanma gibi belirtiler, sık burun kanaması, kulakta kaşınma, kulakta sıvı birikmesi gibi belirtilerle kendini gösteren bir alerjik hastalıktır. Polen alerjisine bağlı alerjik nezlesi olanlarda özellikle okul başarısı etkilenebilmektedir.

Çocuklarda okul sırasında;

-burunda akıntı,

-tıkanma nedeniyle dersleri iyi dinleyememekte,

-burun tıkanmasından dolayı geceleri uykusunu tam alamadığı için uykusuz okula gitmekte ve bu nedenle de okul başarısı etkilenebilmektedir. Aynı zamanda kulakta sıvı birikimine de neden olduğu için işitmesi de engellenebilmektedir. Bu nedenle de dersleri yine iyi anlayamayabilir. Sonuç olarak polen alerjisine bağlı alerjik nezlesi olanlarda okul başarısı etkilenebilmektedir.

Polen alerjisi belirtileriniz varsa bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeli, teşhis konulmalı ve tedavisinin planlanması gerekmektedir ki çünkü bu tedavi genelde alerjik nezle belirtilerinin çoğunu %100 e yakın oranda düzeltebilmekte, çocuğunuzun da okul başarısı daha iyi olabilmektedir.

Polen Alerjisi Olanlar Bal Yiyebilir Mi?

Polen Alerjisi Olanlar Bal Yiyebilir Mi?

Polen alerjisi dediğimiz zaman özellikle mart nisan ve mayıs aylarında baharın gelmesiyle birlikte burnumuzda kaşınma, gözlerde sulanma, burun tıkanması, peş peşe hapşırma alerjik selam dediğimiz burun silmeleri, sık burun kanaması gibi belirtilerle karşımıza çıkan bir alerjik hastalıktır. Polen alerjisi olanları sıklıkla sorduğu bir soru da bala karşı alerji olur mu olmaz mı? Bal tüketebilir miyim? şeklindeki sorular karşımıza gelmektedir. Bilinmelidir ki polen alerjisi olanlarda bal bazen sorun yaratabilmektedir. Biliyoruz ki bal içinde de polenler olabiliyor. Bu nedenle polen alerjisi olan bir çocukta veya yetişkinde bal tüketildiği zaman sorun yaşıyorsak balı tüketmemekte fayda vardır. Ancak bal tüketildiğinde de bir sorun olmuyorsa balın tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Bu nedenle denemekte fayda vardır ancak denerken de az bir parça almakta ve daha sonrasında sorun olmadığını anlamışsak dozu fazla kaçırmadan tüketmekte fayda vardır.

Polen Alerjisi Olanlar Propolis Tüketebilir Mi?

Polen Alerjisi Olanlar Propolis Tüketebilir Mi?

Polen alerjisi burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması, peş peşe hapşırma, gözlerde sulanma gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik bir hastalıktır. Polen alerjisi olanlar propolis tüketebilir mi diye genelde bir soru yöneltilmektedir. Bu sorunun cevabı ise polen alerjisi olanlarda propolis tüketmek bazen zararlı olabilmektedir. Bu nedenle propolis eğer verdiğimizde sorun yaşıyorsak propolisin tüketilmemesinde fayda vardır. Ancak propolis tükettikten sonra herhangi bir sorun olmuyorsa o zaman propolis tüketmenizde sorun olmayacaktır.

Polen Alerjisi Tedavisinde Tuz Lambası Faydalı Mıdır?

Polen Alerjisi Tedavisinde Tuz Lambası Faydalı Mıdır?

Polen alerjisi; burunda kaşınma, nezle, gözlerde sulanma, boğazda gıcıklanma, sık burun kanaması gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik bir hastalıktır. Polen alerjisi tedavisinde bazen tuz lambasının faydalı olabileceğine yönelik yazılar okumaktayız ancak biz biliyoruz ki tuz lambasının polen alerjisi ve diğer alerjik hastalıklarda bilimsel olarak faydasını gösteren herhangi bir çalışma yoktur. Bu nedenle biz polen alerjisi tedavisi için tuz lambasını önermemekteyiz.

Çocuklarda Polen Alerjisinde Aşı Tedavisi Nasıl Uygulanır

Çocuklarda Polen Alerjisinde Aşı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Polen alerjileri tedavilerinde aşı tedavisinin yüz güldürücü sonuçları vardır. Polen alerjisi belirtileriniz varsa; özellikle burnunuz kaşınıyorsa, nezleniz varsa, peş peşe hapşırmanız, alerjik selam dediğimiz belirtileriniz, ve boğazda gıcıklanmanız, geniz akıntınız, kulakta kaşınmanız, sık sık burun kanamanız, gözlerde sulanmanız kaşınmanız gibi polen alerjisi belirtileriniz varsa o zaman alerji aşı tedavisi ile de tedavi edilebilmektedir. Alerji aşı tedavisi için öncelikle bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeli, alerji testi yapılmalı ve bu alerji testinin de alerji uzmanları tarafından yapılması çok önemlidir çünkü alerji aşısının hangi alerjenlerden oluşacağı hangi polenlerden oluşacağını biz bu alerji testiyle anlıyoruz. Bu alerji testiyle; polen alerjisi teşhisi konulduktan sonra hangi alerji aşısının kullanılacağına karar vermekteyiz. Bu alerji aşıları da dil altı tablet aşı, cilt altı enjeksiyon aşı ve dil altı damla aşı şeklinde çeşitli alerji aşı yöntemleri vardır. Eğer hafif belirtiler varsa genelde dilaltı aşıları kullanmaktayız.

Ciddi alerji belirtileri olanlarda da cilt altı enjeksiyon aşıları kullanılabilmektedir. Bu alerji aşılarının faydası özellikle alerjik nezlede %80- %90 a yakın faydası olabilmektedir. Dil altı aşıları her gün uygulanmaktadır. Genellikle üç sene boyunca uygulanmakta; cilt altı enjeksiyon aşıları ise öncelikle ilk üç ay haftada bir uygulanmakta; daha sonra ayda bire yavaş yavaş geçilmekte ve üç ile beş yıl uygulanabilmektedir.

Bu alerji aşıları bazen polenlere karşı alerji aşıları mevsim öncesi yani iki ay süreyle yılda bir defa uygulanabilmekte, üç yıl üst üste uygulanarak da tedavi edilebilmektedir. Sonuç olarak polen alerjileri tedavilerinde alerji aşıları dil altı aşı ve cilt altı enjeksiyon olarak farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Polen Alerjisinden Jel İle Korunma Yöntemi Nasıldır?

Polen Alerjisinden Jel İle Korunma Yöntemi Nasıldır?

Polen alerjilerinde korunma yöntemlerinden bir tanesi de burna jel sürülmesidir. Bu jel bir mıknatıs gibi polenleri yakalayacak ve polen alerjisi belirtilerinin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu gördüğümüz bir jel, burun etrafına sürülmektedir ve genelde ıslaklık bırakmamaktadır. Jelden bir miktar parmağımızın ucuna alıyoruz ve aldıktan sonra burun etrafına sürüyoruz ve sürdükten sonra burnumuzdan nefes alıp vermeye devam edersek jel polenlerin burun içine girmesini engelleyecek bu da bizim rahat nefes almamızı sağlayabilecektir.