Bahar Alerjisi Tedavisi

Alerjilerde en iyi tedavi yöntemi, alerjiye neden olan maddeden yani alerjenden kaçınmaktır. Ancak bahar alerjisi olan kişilerin polenlerden kaçınması pek mümkün değildir. Rüzgarla kilometrelerce uzağa taşınan polenler, kapalı alanlarda ve uzak mesafelerde taşınabilirler. Bu da polenden kaçınmanın imkansız olduğu anlamına gelir. Alerji uzmanınız, belirtilerinizden kaynaklanan şikayetlerinizi azaltmak için bazı ilaçlar tavsiye edebilir. Bahar alerjisi tedavisi kullanılan ilaçlar şunlardır:

Oral antihistaminikler

 Antihistaminikler hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve gözlerin sulanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Dekonjestanlar

Oral dekonjestanlar, burun tıkanıklığından geçici olarak kurtulma sağlayabilir. Bu ilaçlar belirli süreler dahilinde kullanılmalıdır. Dekonjestan burun spreylerinin daha uzun süreli kullanımı belirtilerinizin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Örneğin yeniden burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz.

Burun spreyleri

Burun spreyi alerji semptomlarını hafifletebilir ve ciddi yan etkileri yoktur, ancak semptomlarınız başlamadan önce kullanmaya başladığınızda en etkili sonucu alabilirsiniz.

Kombine ilaçlar

Bazı alerji ilaçları, bir antihistamin ile bir dekonjestan birleştirir. Belirtilerin farklı olduğu kişilerde bu ilaçlar kullanılabilir.

Çoğu insan bahar alerjisinin belirtilerini azaltmak için reçetesiz satılan ilaçlara başvurur. Ancak bu durum faydadan çok zarar sağlayabilir. Uzun süreli ilaç kullanımı istenmeyen birtakım olumsuz durumu beraberinde getirmenin yanı sıra belirtilerinizin kötüleşmesine de neden olabilir. Bu nedenle kullanmanız gereken ilaç konusunda alerji uzmanınızdan destek almanız önemlidir. 

Bahar Alerjisinin Tedavisinde Alerji Aşısı (İmmünoterapi)

Astımı olan pek çok kişide bahar alerjisi de vardır. Bahar alerjisi astım alevlenmelerine neden olabilir. Özellikle astımı olan kişilere ve uzun süre ilaç kullanıp verim almayan kişilere aşı tedavisi uygulanabilir.  Alerji aşısı, alerjiye neden olan alerjenin bileşeni kullanılarak kişiye özel hazırlanan bir aşıdır.  Alerji iğneleri, alerji ataklarını durdurmak veya azaltmak için belirli bir süre boyunca (genellikle yaklaşık üç ila beş yıl) düzenli enjeksiyonlar şeklinde yapılır. Alerji iğneleri, immünoterapi adı verilen bir tedavi şeklidir. Alerji iğneleri, bağışıklık sisteminizi harekete geçirmeye yetecek kadar alerjen içerir. Alerji uzmanınız zamanla alerji iğnelerinizin her birinde alerjen dozunu artırır. Bu, vücudunuzun alerjenlere alışmasına yardımcı olur (duyarsızlaştırma). Bağışıklık sisteminiz alerjenlere karşı bir tolerans geliştirerek alerji belirtilerinizin zamanla azalmasına neden olur. alerji aşısının başarı oranı oldukça yüksektir.